Jako příklad „klanu připravených“ je možné uvádět některé celé rodiny. Nejen příklad Babišových či Rakických z příběhu o Petrimexu, ale také další příběhy z podniků zahraničního obchodu, politiky či komunistických bezpečnostních složek ukazují na další fenomén, který vytvořil bývalý režim a přežívá dodnes – rodinkářství. Vznikl jakýsi kastovní systém dobrých komunistů, kteří získávali výhody, a nepřátel státu, kteří neměli výhled ani na základní kariéru.
Dnešní oligarchové ve středním věku a ti stárnoucí byli mnohdy dětmi svých rodičů v tom nepěkném slova smyslu. Díky aktivitám svých rodičů mohli dobře studovat, cestovat, získávat známosti, dobrá pracovní místa a zkoušet první kšeftíky.
Dnes v Česku a na Slovensku velmi známá skupina J&T je jednou z nejvýznamnějších evropských investičních skupin a její váha přerůstá region střední Evropy. Její počátky ovšem připomínají směs amerického snu s typickými zlozvyky komunistických elit v kulisách anarchistického státního zřízení raných devadesátých let na Slovensku.
Za zakladatele finanční skupiny jsou v PR firmy označováni Patrik Tkáč s Ivanem Jakabovičem. V médiích opakovali historky o tom, že začátek jejich podnikání se datují do doby, kdy dva mladí podnikavci začínali prodejem limonád na bratislavském letišti.
Jak to už ovšem u postkomunistických „selfmade men“ bývá, pravda je o něco prozaičtější. Vše se událo s pomocí jejich rodičů. Klíčovou postavou byl hlavně Tkáčův otec Josef, který byl šéfem státní Investiční a rozvojové banky. Kromě informací o investičních projektech, kterými byli mladíci, nejprve v pozici marketingových tváří s přívlastkem mladé finančnické štiky, rodinou zásobováni, byla důležitá také možnost dostat se ke kapitálu, kterou v dané době neměl jen tak někdo. Už zde bylo evidentní, že nejde o žádnou náhodnou akci dvou mladíků.
Třeba při koupě podílu v investičním fondu Creditanstalt od Bank Austria za Patrika Tkáče a Ivana Jakaboviče na základě mandátní smlouvy s Investiční rozvojovou bankou jednal přímo Josef Tkáč. Šlo tedy spíše o projekt Tkáče staršího, který nákup financoval zdroji státní investiční banky, pro kterou měl pracovat. Z fondu Creditanstalt pak vznikla Středoevropská akciová společnost. A ta je stavebním kamenem pozdější skupiny J&T.