Pokud se díváme na struktury českého organizovaného zločinu devadesátých let z hlediska toho, kam až sahala chapadla této chobotnice, zřejmě nejdál to dotáhla skupina kolem Radovana Krejčíře. 

Krejčíř už na počátku devadesátých let prostřednictvím společnosti Corado, ale také dalších, vstupoval do privatizace. Lidé mu dobrovolně, ale také nedobrovolně, prodávali kuponové knížky, díky čemuž se účastnil privatizace desítek firem. Pro dosažení kýženého výsledku pak zastrašoval, nebo častěji brutálně napadal ostatní klíčové hráče soutěže.

Kromě privatizačních podvodů, drogové trestné činnosti a série vražd či loupeží je Krejčíř spojován také s rozsáhlou a poměrně sofistikovanou ekonomickou trestní činností. Tu charakterizuje třeba hra kolem společnosti Čepro. Krejčíř je také známý tím, že kompromitoval a vydíral politiky, nebo si je naopak zavazoval. Kvůli rostoucímu počtu podvodů přímo na úkor státu ovšem jeho roli v politice nešlo dále skrývat a tak přišel tlak na jeho zatčení a odříznutí od klíčových státních obchodů. Příběh bossa Krejčíře neskončil popravou ani dlouholetým vězením. Za kontroverzních okolností domovní prohlídky se mu 18. června 2005 povedlo utéct do zahraničí, kde svou mafiánskou kariéru provozuje dodnes. Nadále je otevřená také otázka jeho možného návratu do Česka, z čeho panuje v politických i kriminálních kruzích značná nervozita.

Napsat komentář