Roman Janoušek
Zatímco některé regiony, jako jsou jižní nebo severní Čechy, měly svého svrchovaného vládce, situace v hlavním městě byla odlišná. V Praze se křížily zájmy hned několika kmotrů. Jedním z nich byl Roman Janoušek.
Podnikatel z Myšák Gallery na Novém Městě pražském, který tahal za nitky pražské politiky, získal svou moc velmi úzkými vazbami s bývalým primátorem Pavlem Bémem. Odposlechy telefonických rozhovorů mezi „Mazánkem“ a „Kolibříkem“ se už staly součástí národního lidového humoru. Kromě Béma uměl komunikovat i s bývalými ministry, jako byli Petr Bendl nebo Aleš Řebíček. Podle těchto odposlechů obdarovával i řadu úředníků pražského magistrátu.
Vedle vazeb na pražské, ale i celostátní politiky a úředníky do portfolia Janouškových kontaktů patřila známost s jedním z nejmocnějších státních zástupců Liborem Grygárkem. Grygárek si tak třeba pořídil byt za 13,5 miliónů korun přímo u Myšáka, při čemž ani on, ani jeho tchyně, která se do pořizování této nemovitosti zapojila, mít dost peněz nemohli. Propojení s tímto státním zástupcem s nejhorší pověstí vysvětluje, proč nikdo z Janouškových kumpánů nikdy nebyl za nic odsouzen.
Kromě zprostředkovávání zajímavých kšeftů si patrně přišel na své v souvislosti s činností společností MEDEA KULTUR či ORA PRINT. Tyto společnosti se za zjevného přičinění Janouška uměly přisát na několik státních firem, jako jsou Všeobecná zdravotní pojišťovna nebo Lesy České republiky. Bankovní účty, které měly vazbu k Janouškovi, zablokovaly švýcarské orgány s poukazem na to, že se může jednat o výnosy z trestné činnosti. Takto vlastník přišel o částku několika set miliónů korun.
Vaz Janouškovi zlomila až kauza, kdy s notnou dávkou alkoholu v krvi svým luxusním autem srazil cizinku, která se mu snažila vytknout předchozí incident. Od nehody odjel a o zdravotní stav těžce zraněné ženy začal jevit zájem, až když mu začalo téct do bot a zjistil, že mu žádný státní zástupce, i kdyby měl v Janouškových budovách deset bytů, nepomůže. Tehdy mu hrozilo odsouzení za vraždu a třeba dvanáctiletý pobyt někde ve Valdicích. To se sice nestalo, ale za těžké ublížení na zdraví nakonec vyfasoval čtyři a půl roku. Bohužel si stačil odsedět jenom asi čtvrtinu trestu, když mu soud povolil přerušení pobytu ve věznici. Důvodem byly jeho údajné fatální zdravotní obtíže. Jenomže jiný soud mu povídačky o tom, že může tak maximálně sedět v ušáku a popíjet bylinkový čaj, nesežral a nechal ho sledovat, aby se ověřilo, jak Janoušek opravdu stoná. Výsledky pak zaskočily všechny: vyvrhel si vesele společensky žil a dokonce se věnoval i namáhavým sportovním aktivitám. Takže bylo výsledkem to, že padlý kmotr se zase octl za mřížemi.
Tomáš Hrdlička
Dalším pražským kmotrem, jehož skutečná moc dalece převyšovala tu do jeho rukou svěřenou volenou funkcí, byl Tomáš Hrdlička. Formálně seděl několik volebních období v zastupitelstvu na Praze 10 a určitý čas v tomto pražském obvodu vykonával funkci radního, fakticky však řadu let ovládal pražskou ODS a magistrát v době panování Pavla Béma. Byl spojován s řadou společností, jež ovládal přes další společnosti i spolupracovníky. Například přes společnost Natland se snažil ovládnout jeden z nejlukrativnějších kšeftů, tedy svoz komunálního odpadu v Praze.
V době pádu ODS v roce 2013 byl už ovšem z této strany vyloučen. Nezoufal a snažil se veřejné dění ovlivňovat přes řadu dalších politických subjektů. Je často spojován s lidmi okolo bývalého prezidenta Miloše Zemana, SPD a dalšími. Velmi často se hovořilo o tom, že když upadala moc ODS a byla poptávána alternativní politická cesta, byl podle některých zdrojů jedním ze strůjců projektu Věci veřejné. Tento marketingový projekt, o němž píšeme níže, založil s dalším kmotrem Romanem Janouškem. Údajně do tohoto projektu nalili 200 milionů korun . Ačkoliv propojení s pražskými kmotry představitelé Věcí veřejných vytrvale odmítali, lze je dovodit z mnoha personálních i obchodních souvislostí.
Policie Hrdličku rovněž vinila z přijímání úplatku v souvislosti s prodloužením nájemní smlouvy na obecní pozemek, ale v tomto případě se vina neprokázala.