V kulisách rozvíjejících se příležitostí a všudypřítomného lobbingu vyrostl také další český miliardářský hráč – Zdeněk Bakala. Jeho jméno se opakuje v případech spadajících do několika kapitol Dějin korupce.
Bakala začínal kariéru v roce 1989 v americké bance Drexel Burnham Lambert. Odtud pak směřoval do Bank of America, kde spravoval několik zajímavých investičních fondů. Respekt v České republice a hlavně v Praze získal tím, co dokázal v roce 1994. Prakticky z ničeho a na nejistém finančním trhu tehdejší doby založil investiční společnost Patria Finance .
Ta je dodnes považována za prestižní poradenskou a investiční skupinu, a tak neměl na Zdeňka Bakalu dlouho nikdo křivého slova. Reputaci si poskvrnil až v roce 2004, kdy vstoupil do těžebního průmyslu. O kontroverzích kolem OKD informujeme v úvodních kapitolách. Závazky z privatizační smlouvy nesplnil.
V roce 2006 Bakala pronikl do médií – koupil časopis Respekt a o dva roky později také vydavatelství Economia, které vydává české Hospodářské noviny a několik odborných titulů. V balíku koupil také slovenské vydavatelství Ecopress, vydávající tamní Hospodářské noviny, to ale samostatně v roce 2013 prodal Agrofertu Andreje Babiše.
V roce 2011 učinil další zajímavé akvizice. Koupil výrobce počítačových her Warhorse Studio a belgickou cyklistickou „stáj“ Omega Pharma Quickstep. Spolu s manželkou – československou miss Michaelou Maláčovou – koupil také luxusní multifunkční kulturní centrum Forum Karlín a další lukrativní nemovitosti. V Praze si zachovává jistý respekt třeba kvůli financování stavby Knihovny Václava Havla a dalších uměleckých zařízení.