Dosud nejrozsáhlejší a nejzávažnější korupční skvrnou, která poznačila Fialovu vládu je kauza Dozimetr. 

Jde o souhrnný výraz používaný pro několik navzájem souvisejících trestních kauz, které byly kriminalisty postupně rozpracované po roce 2022, kdy Národní centrála proti organizovanému zločinu vykonala rozsáhlou razii na Magistrátu hlavního města Praha, v Dopravním podniku hlavního města Prahy, Všeobecné zdravotní pojišťovně a na dalších deseti místech. Už tento rozsah ukazoval, že půjde o vážná a rozsáhlá podezření týkající se množství osob. Těmi přitom byly nejenom manažeři, osoby z organizovaného zločinu, ale i politici z ANO, STAN, TOP 09 a ODS. 

Skupina politiků a podnikatelů podle pozdější žaloby a trestního řízení nejen podezřele komunikovala, ale také dohadovala parametry zadávacích dokumentací veřejných zakázek a ovlivňovala průběh samotných soutěží. Tento mechanismus fungoval v několika státních institucích, ale nejvýraznější byl na magistrátu hlavního města. 

Zastupitel STAN a náměstek primátora Petr Hlubuček zakázky v městských firmách údajně ovlivňoval přes svou funkci a kontakty na magistrátu, či v dozorčí radě Dopravního podniku hlavního města Praha. Hlubuček odstoupil z funkcí a jeho politická strana od něj dala ruky pryč. Je také jedním z obviněných. Pro STAN bylo ještě nepříjemnější provalení faktu, že s podnikatelem Michalem Redlem, který měl být hlavním aktérem ve skupině podnikatelů vyřizujících protežování ve veřejných zakázkách, udržoval kontakty také tehdejší ministr Petr Gazdík (STAN). 

Také ten musel odstoupit a ke cti straně slouží pouze to, že ho k vyvození odpovědnosti, na rozdíl od jiných podobných případů v minulosti, donutila. 

Kauza stála funkci v dozorčí radě dopravního podniku také Marka Doležala z TOP 09. Jeho podezřelé kontakty s obviněným podnikatelem jsou však dosud nevyjasněné. Onen podnikatel později začal vystupovat v pozici svědka. 

Obviněné osoby však byli v kontaktu také s dalšími politiky – Jiřím Fremrem z TOP 09 či nepřímo s jeho spolustraníckým europoslancem Jiřím Pospíšilem. Nepřímým kontaktem byl ale Marek Doležal, a tak vyvození odpovědnosti skončilo u něj. 

Dozimetr pokračuje v několika dalších větvích, ale zasahuje vesměs manažery pražských městských podniků. Kauza se týká také staré známé adresy – Jaroslava Faltýnka z ANO, který měl aktivní kontakty s obviněným Redlem. Žádný dosah to ale na něj nemělo. 

“Nějaký Arab”

Kauzu silně kritizovala také opoziční místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Jana Mračková Vildumetzová z ANO, než vysvitlo, že jeden z obviněných – Zakaria Nemrah – je její rodinným přítelem. Vedlo to nakonec k jejímu vynucenému odstoupení z pozice místopředsedkyně, kterého součástí bylo emotivní mediální divadlo – rezignaci oznamovala v slzách. Po její boku stál Andrej Babiš, který se vyskytl na svatbě Vildumetzové, kde se s Nemrahem setkal také. Svou poslankyni hájil slovy, že je to mediální kampaň a vše tohle podstupují pouze kvůli někomu koho nezná, “nějakému Arabovi”.

Později se ukázalo, že obviněný Nemrah je kmotrem dítěte Jany Mračkové Vildumetzové a hnutí ANO sponzoroval. 

Potíže s problematickými kontakty však měli i další členové Fialovy vlády. Ministr životního prostředí z KDU-ČSL musel během jmenování do funkce vysvětlovat proč policie v době kdy byl náměstkem brněnské primátorky prohledávala jeho kancelář. Přiznal kontakt s hlavním obviněným v kauze kšeftování s městskými byty, ale ze zapeklité situace vykličkoval. Čelní představitel KDU-ČSL Cyril Svoboda zas musel vysvětlovat proč jeho vyjádřeními ochotně podporoval šíření kremelské propagandy ruským dezinformačním médiem se sídlem v Praze Voice of Europe, které prokazatelně korumpovalo evropské politiky.  

Napsat komentář