Velká část voličů stran Fialovy koaliční vlády svůj hlas ve volbách vhodila do urny proto, že věřila v takzvanou “deagrofertizaci” veřejné správy, kterou všechny strany na straně vítězů slibovaly. 

Andrej Babiš během jeho vlád mohutně importoval lidi ze svého holdingu do důležitých funkcí ve státní správě. V našich končinách je bohužel rozšířené, že nová vláda obměňuje lidi předešlé garnitury za své. Míra, s jakou to dělal Andrej Babiš, však neměla obdoby. Nešlo jen o nejvyšší pozice, ale o celé struktury ministerstev, všech úřadů, se kterými přicházela jeho skupina Agrofert do styku. Sumárně nešlo o desítky, ale až stovky lidí. Ti mu pak pomáhali nastavovat pravidla tak, aby vyhovovala Babišovým politickým a podnikatelským cílům. 

Dalším perfidním specifikem takzvané agrofertizace moci bylo, že nominace na klíčové pozice pocházeli nejen z politického, ale zejména podnikatelského okolí Babiše samotného, nejednou šlo o lidi přímo ze struktur Agrofertu. 

Nominanti Babišových vlád byli známí zejména loajalitou, profesní kvality byly až na nižších příčkách kritérií. Kromě nastavování výhodných podmínek pro podnikatelské zájmy Babiše, často pomáhali zatloukat jeho politické a podnikatelské patálie, případně si došlápnout na oligarchovy nepřátele.  

Příkladem může být šéf České inspekce životního prostředí Erik Greuss, který společně s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem dělali vše možné i nemožné, aby na chemičku ze skupiny Agrofert nemohlo padnout podezření z otravy řeky Bečva. 

Když byl Babiš nejen v tuzemsku, ale i mezinárodně terčem kritiky pro jeho střet zájmů, mohutně ho obhajoval, a to také na oficiální úrovni, šéf již zmíněného SZIFu Martin Šebestyán. Jeho úřad hájil Agrofert před Evropskou komisí a léta dotacemi mohutně finančně podporoval podnikání Babiše.  V managementu fondu seděli také poslankyně ANO Monika Oborná, poslanec a bývalý zaměstnanec Agrofertu Josef Kott, či bývalá členka představenstva Babišova holdingu Jitka Věková. O pohlcení celého Státního zemědělského a intervenční fondu, který Agrofertu proplácí miliardové dotace, jsme jako NFPK psali ZDE.

Šéf Lesů ČR Josef Vojáček byl blízký Jaroslavu Faltýnkovi. On i i šéf Vojenských lesů Petr Král mohutně saturovali potřeby dřevařské části Agrofertu. Do managmentu ve Vojenských lesích patřila také Miroslava Ferancová, manželka poslance ANO Milana Ferance. Šéf Finančního analytického útvaru Libor Kazda zas proslul “zaklekáváním” podnikatelů, kteří stáli v cestě Babišovým podnikatelským zájmům. Takových příběhů, kdy věrný manager plnil oligarchovi v čele vlády, co mu na očích viděl bychom však našli desítky, ne-li stovky.

Jak se ukázalo po změně vlády, sliby politiků Fialovy koalice byly liché a šlo o populismus. Většina z Babišem dosazených manažerů je pořád na svých místech, včetně některých výše jmenovaných. Opakovaně se stalo také to, že po odvolání získal daný Babišův loajalista další pro Agrofert významný post. Kromě jiného to ukazuje na to, jak hluboko mocenské schopnosti Babiše ve veřejné správě sahají. 

Mnoho lidí z managementu navíc jednoduše chrání služební zákon. Nutno dodat, že jeho myšlenka je správná. Neustálé obměny vedoucích funkcí vládami poškozují profesionálně kvalitní veřejnou správu. V tomto případě však zákon zejména svlékl sliby koalice SPOLU, STAN a Pirátů do naha. Ukázalo se také, že bývalí manažeři Argofertu požívají větší ochranu a shovívavost v resortech, které patří kompetenčně pod ODS.

Také to opět oživilo polemiky o blízkosti těchto stran………

/ prosinec 2024 /

Napsat komentář