Nejhlasitější korupční kauzou spojovanou s politiky vlády Petra Fialy je kauza Dozimetr. Šlo o policejní zásah, který byl výsledkem několikaletého sledování lobbistů a politiků zejména s působností v Praze a Středočeském kraji.
Policejní akce, které proběhla v roce 2022, cílila na desítky lidí, přičemž hlavních aktérů bylo v dané době zhruba deset. Už destinace policejního zásahu – pražský magistrát a dopravní podnik či VZP – naznačovaly, čeho se bude kauza týkat. Mezi největší ryby, na které policisté cílili, patřili náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN) a zlínský podnikatel, lobbista a podle mnohých mafián Michal Redl. Na počátku bylo obviněno 13 osob. Později se okruh rozšířil. Vesměs se měli podílet na organizovaném schématu, v rámci kterého manipulovali veřejné zakázky dopravního podniku, pražského magistrátu, Všeobecné zdravotní pojišťovny a dalších veřejných institucí.
Že nešlo o žádný pakatel, nasvědčovala údajná sebevražda jednoho z obviněných den před tím, než si pro něj měli přijít kriminalisté. Nasvědčovalo tomu také podezření, že o cílech akce věděli dopředu. Potvrdilo to také vyšetřování, které prokázalo, že minimálně od roku 2020 podezřelí používali šifrovanou komunikaci a pravidelně nechali prostory, ve kterých se nacházeli, prověřovat specializovanou firmou zaměřenou na odhalování odposlechů.
Celý systém ověřování zakázek měl řídit Michal Redl, který byl v minulosti vyšetřován v případech ve spojitosti se zločiny známého bosse Radovana Krejčíře. Po medializaci kauzy se zároveň předháněly hlasy dalších významných politiků a manažerů, kteří mluvili o tom, že jim Redl, nebo lidé z obviněné skupiny, úplatky nabízeli. Nám se naopak nabízí otázka proč, až na pár výjimek, tyto pokusy o korupci nehlásili na policii.
Jak jsme již uvedli, kauza Dozimetr vzbuzuje dojem, že šlo o odhalení úzké skupiny lidí, kteří manipulovali zakázky v úzkém okruhu a časovém rámci veřejných institucí a firem. Reálně však existuje podezření, že jde o schéma, které funguje nepřetržitě , regionálně nespecifikovaně a je do něj zapojena mnohem širší skupina lidí. Něco podobného se provalilo na Slovensku, když několik kauz ukázalo, že lidé z kriminálních orgánů, Finanční správy, státu i samospráv měli něco jako nepsaný ceník za přidělení veřejné zakázky. Nemuseli o tom nutně mluvit, ale dodavatelé v soutěži vždy věděli, že členům rozhodovacího orgánu nutno uhradit 10-20 procent hodnoty zakázky. Ne nutně hotovostně, ale třeba výhodným prodejem nemovitosti, nákupem uměleckého díla, či pro objednatele nevýhodnou obchodní transakcí.
Policie v ČR v době psaní těchto řádků pokročila v Dozimetru o obvinění dalších zhruba pět osob (počet se mění na základě právních kroků v reálném čase ). Mezi další velké ryby patří Marek Šnajdr z ODS, který je podezřelý z uplácení ve prospěch udělení veřejné zakázky u VZP . Tragikomické je, že mělo jít o 200 tisíc korun za čtvrtmiliardovou zakázku. Pravděpodobné však jde pouze o to, že pouze u tohoto dílčího uplácení existuje relevantní důkaz.
V roce 2023 Národní centrála proti organizovanému zločinu rozšířila kauzu o další tři právnické osoby ve spojitosti se zakázkami na pražském dopravním podniku. U případu dochází k česko-slovenskému propojení lobbistů a mafie. Vítězná společnost u podezřelé zakázky patří podnikateli Jindřichu Špringlovi, který byl v té době stíhaný v hlavní části kauzy za údajnou pomoc při uplácení bývalého člena dozorčí rady dopravního podniku. V dodavatelské společnosti Uniprog Solutions byl předsedou představenstva slovenský podnikatel Maroš Jančovič. Toho policie v kauze obvinila z praní špinavých peněz. Oba pánové jsou propojeni s dalšími lidmi z Redlovy skupiny a měli mu odvádět provizi za její zisk.
Kauza pálila i vládu Petra Fialy, opakovaně se totiž objevovaly informace o kontaktech lidí z vládních kruhů na zájmové osoby nebo obviněné v kauze Dozimetr. Vesměs pálí kauza nejvíc hnutí STAN, které se snaží vystupovat jako korupcí nezasažená politická síla. Někteří jeho přední členové měli osobní a blízké vztahy s Michalem Redlem.