První vládu samostatného Slovenska sestavil nastupující hegemon dané doby Vladimír Mečiar. Byla to v pořadí jeho druhá vláda (ta první byla za ČSFR a byla ve funkci od 27. června 1990 do 22. dubna 1991) a měla trvání od 24. června 1992 do 15. března 1994. Korupční a autokratické tendence politiky Mečiarovy HZDS vedly k odporu demokratického spektra, které sice oslabovalo, ale jako nástupce Verejnosti proti násiliu pořád disponovalo jistým počtem poslanců a také legitimity v očích veřejnosti.

Nejvýznamnější odpor projevil prezident Michal Kováč, který v parlamentu za bučení a pískání Mečiarových stoupenců přednesl zprávu o stavu Slovenské republiky, v níž jasně pojmenoval, jakou temnou postavou předseda vlády je. V reakci na zprávu opustilo HZDS osm poslanců a vytvořilo klub nezávislých poslanců.  I díky jejich hlasům pak byla vládě vyslovena nedůvěra.

Dočasnou vládu pak vedl jeden z rebelujících poslanců HZDS Jozef Moravčík. Premiérem byl v období od 16. března do 13. prosince 1994. Navazující předčasné volby však ukázaly, že slovenské společnosti autokratické tendence a korupce nepřekáží a opět zvítězil Vladimír Mečiar.

Právě třetí vláda Vladimíra Mečiara patří mezi nejtemnější období slovenské samostatné historie. 31. srpna 1995  se pomstil prezidentu Michalu Kováčovi, a to těmi nejhrubšími způsoby – únosem a násilným zavlečením jeho syna do rakouského Hainburgu. Celou akci provedla Slovenská informační služba pod vedením Mečiarovy pravé ruky Ivana Lexy. Akce byla spojena s vykonstruovaným případem týkajícím se kauzy Technopol. Na základě vykonstruovaných výpovědí dalších obviněných byl na Kováče mladšího vydán mezinárodní zatykač. Po zavlečení, během kterého syna prezidenta omámili, příslušník tajné služby oznámil rakouským policistům, kde tuto mezinárodně hledanou osobu najdou. Cílem bylo zdiskreditovat prezidenta a donutit ho k rezignaci. Tento plán však Mečiarovi nevyšel. Právě naopak: veřejnost se postupně dozvěděla o zneužití tajných služeb či o tom, že vládní představitelé spolupracovali s představiteli organizovaného zločinu.

Napsat komentář