Největší tunel moderní české historie sahal k oligarchům a podle kuloárních tvrzení i k politickým špičkám. Jak je možné, že stát dopustil tak rozsáhlou defraudaci, se však policii dodnes nepodařilo rozkrýt. Šlo o případ velké nebankovní společnosti Metropolitní spořitelní družstvo. Legalizace peněz probíhala přes rozsáhlou síť kriminální činnosti.

Zahraniční firmy, kterým MSD poskytlo úvěry, je nesplácely, často neměly žádnou historii a zastupovaly je osoby vykazující znaky bílých koní. Česká národní banka v roce 2013 odebrala družstvu licenci a soud udělal za jeho fungováním tečku v podobě vyhlášeného konkursu. Z kampeličky MSD zmizelo přes 12 miliard korun, které musel uhradit střadatelům stát z Fondu pojištění vkladů.

Ze zpronevěry se škodou velkého rozsahu v kauze tunelování MSD byly postupně obviněny desítky osob. Šlo většinou o bílé koně a množství velkých ryb či strůjců korupčního schématu zůstalo nepotrestaných. Policie se však případem zabývá nadále, i několik let poté se pořád otevírají nové větve kauzy.

V rámci vyšetřování také policie zastavila několik podezřelých pokusů získat poslední majetky, které po MSD zůstaly. Šlo zejména o dražby nemovitostí, které by měly sloužit na splácení dluhů po kampeličce. Některé dražby byly zrušené a na základě jejich mechanismů policie údajně mapuje stopy vedoucí k hlavním autorům gigantického tunelu.

S případem se pojí také drsné praktiky. Zřejmě na pokyn nejmocnějších postav ve schématu bylo údajně zadáno několik objednávek vražd. Osobně jsem mluvil třeba s italským novinářem, který se coby fiktivní majitel firmy nechal v Hongkongu najmout kriminálníky, kteří vyváděli peníze z MSD i dalších podobných společností. Během dovolené u moře byl pobodán, ale přežil. O tom, jaké peníze a postavy za podvodem stály, vypovídá také scéna výslechu některých podezřelých, které policie za masivních bezpečnostních manévrů přesouvala ke slyšení u soudu z obav z atentátu třeba podzemními tunely.

Napsat komentář