Další postavou, kterou Dějiny korupce nemohou opomenout, je Miroslav Pelta. Většina lidí ho zná coby fotbalového manažera. Ve skutečnosti byla však za jeho zájmem o sport nejen láska k míčovým hrám, nebo, s trochou cynismu, právě láska k “míčovým” hrám v přeneseném významu. Jak se ukazovalo v minulosti a v době psaní těchto řádku to už potvrdily také soudy, sport chápal jako vhodný nástroj k zakrývání korupce a parazitování na veřejných financích.
Figurek, které se přiživovaly na sportu a netransparentním systému sportovních dotací, je mnoho, Peltu však musíme vyzdvihnout kvůli tomu, že jeho moc dosáhla až do nejvyšších pater politiky. V tom se mu v České republice přibližuje snad jen Miroslav Jansta.
Podezření z Peltova nekalého lobbingu a korupce se táhnou po více než dekádu. Až v období této kapitoly je však možné konstatovat, že se část podezření vyšetřováním orgánů na to určených potvrdila.
Kariéra bývalého brankáře Jablonce, který v dresu prvoligového celku odchytal takřka tři desítky soubojů, ve skutečnosti nabrala na obrátkách až po Peltově fotbalovém angažmá, poté, co vstoupil do ODS. Stal se zastupitelem města a také získal vliv na pražskou centrálu strany.
Téměř deset let byl předsedou představenstva FK Jablonec, a to až do roku 1999. Následně se dostal do struktur Sparty Praha, kde se dostal blíže nejen k politikům, ale také známým oligarchům z „první ligy“.
Kariérní trajektorie Pelty pokračovala po oficiální linii přes marketingovou společnost fotbalového svazu STES zpátky do struktur FK Jablonec. To nejpodstatnější se ovšem z hlediska jeho životopisu událo v roce 2011, kdy se stal šéfem celého fotbalového svazu. Veřejně byl fotbalovými byznysmeny chválen; připisovali mu několik úspěchů a ve strukturách sportovního byznysu díky němu zjevně vládla dobrá nálada. Prosadil se také v Českém olympijském výboru, kde se stal místopředsedou pro sport.
Méně známé je, že bývalý brankář velmi aktivně podnikal, a to zejména od doby, kdy se přidal k ODS. Nakupoval mnoho nemovitostí, přičemž je otázkou, kde na ně vzal. Kromě toho majetkově figuroval také v Prosečské investiční. Nakupoval pozemky těsně předtím, než se vlivem politických rozhodnutí zasahujících územní plánování zvyšovala jejich hodnota.
Miroslav Pelta byl během svého fungování ve sportovním managementu opakovaně podezírán z řízení rozsáhlé sítě podvodných praktik, jejichž základním účelem bylo manipulování výsledků sportovních utkání ve prospěch sázkařských spekulantů.
Série podezření a policejních vyšetřování však Peltu dlouho nedostihla. Několik podezření se sice potvrdilo, ale nepřímo, nebo pouze v okrajových věcech bez závažných dopadů. Jde třeba o výrok kárného senátu Nejvyššího správního soudu, který potrestal soudkyni Sylvu Mašínovou za zaujaté rozhodnutí ve sporu na ochranu osobnosti fotbalových funkcionářů Romana Berbra a Dagmar Damkové. Mašínová se přiznala, že měla vztah s Miroslavem Peltou. Ten ji věnoval třeba VIP vstupenky na fotbalová utkání, letenky a ubytování v zahraničí. Pelta měl nepřímo ovlivňovat výsledek výše uvedeného sporu.
Několikaleté bratříčkování se s oligarchy, spekulanty a organizovaným zločinem sice k obvinění Pelty nevedlo, nakonec se mu však stala osudnou další z jeho činností – manipulování rozhodnutí o rozdělování sportovních dotací. Po razii v několika institucích za ně odpovědných byl v květnu 2017 Pelta zadržen a poslán do vazby. V roce 2021 si vyslechl trest 6 let odnětí svobody, pětiletý zákaz činnosti a 5milionovou pokutu. Ačkoli se právně nadále bránil, v roce 2023 mu pražský městský soud trest potvrdil.
Peltovi se prokázalo manipulování série dotačních přidělování. Smutnou kapitolou tohoto příběhu je role náměstkyně ministerstva školství Simony Kratochvílové, která si před soudem vyslechla trest 6,5 roku vězení, zákazu činnosti na 6 let a 2milionové pokuty. Náměstkyně byla milenkou jabloneckého seladona a, jak se prokázalo, užívala si mohutného přikrmování. Celkově se měla od partnera nechat namluvit na manipulace přidělení dotací z ministerstva školství v sumární výši 175 milionů korun. Kromě milostného poměru s Peltou je na případu peprné i to, že Kratochvílová jistou dobu spolubydlela s exministryni školství za ČSSD Kateřinou Valachovou. Valachová u soudu tento fakt zlehčovala a vyjádřila zklamání z povahy Kratochvílové. Ve skutečnosti se však Pelta přes svůj poměr mohl dostat přímo do soukromí ministryně.
Ačkoliv se několik z nejzávažnějších podezření kolem Pelty týkalo peněžité korupce, je až tragikomické, že na velkou část manipulace dotačních či výběrových řízení postačovalo jednoduché “přikrmování”. Tím myslíme drahé kabelky a další luxusní zboží, výlety, dovolené, či lístky na sportovní utkání.
Pelta s sebou na zahraniční cesty či fotbalové zápasy vozil politiky soukromým tryskáčem. Takto s ním letěli třeba náměstek libereckého hejtmana Marka Pietera (SLK), náměstkyně Lenka Kadlecová (ČSSD), její přítel a další sociální demokrat Radek Polma, radní Vladimír Mastník (STAN), předseda finančního výboru Libereckého kraje Vladimír Richter (ODS), jeho spolustraník a náměstek primátora Jablonce Miloš Vele či šéf jablonecké TOP 09 Petr Roubíček. Výletní horečka Peltu a politiky chytala zpravidla v obdobích, kdy se rozhodovalo o rozdělování sportovních dotací.