Posun od shora nastíněného systému kmotrokratické korupční deformace demokratické a pluralitní vlády k systému novému se odehrál při volbách roku 2010. Došlo totiž k založení prvního projektu, který byl zcela myšlenkově vyprázdněný, byl založen pouze na populistických heslech za účelem posloužit svým majitelům jako nová převodovka od peněz přes moc k více penězům. Fakticky se tento model od kmotrokratického liší pouze tím, že je povýšen na celostátní úroveň a zároveň se do značné míry zprofesionalizoval a zformalizoval. V praxi to vypadalo tak, že na jedné z popsaných kmotrovských schůzek se potkali Tomáš Hrdlička a Roman Janoušek a přibrali tehdejšího podnikatele a majitele velké bezpečnostní agentury ABL Víta Bártu . Zprvu v centru Prahy, později (před volbami do sněmovny 2010) na celostátní úrovni, představili veřejnosti politický subjekt: Věci veřejné. Podle volebního programu tohoto hnutí se mělo jednat o pravicové a liberální seskupení. K úspěchu měly Věcem veřejným pomoci známé osobnosti jako neohrožený reportér Radek John. Ponecháváme stranou skutečnost, že i sám John byl už v tu dobu čistý jako někdo, kdo uklouzl na zabláceném svahu a dokutálel se do otevřeného septiku. Jeho předchozí angažmá u společnosti ORA PRINT, spojované s Janouškovými lumpárnami a tamější přikrádačky , jako byla mnohonásobně předražená a zbytečná zvěřinová kuchařka pro státní podnik Lesy České republiky, vypovídají o všem. Marketingovým doplňkem pro zkrášlení billboardů bylo několik mladých žen. Ve skutečnosti se jednalo o vyžírkovský subjekt, který se měl pouze přisát na stát jako pijavice a sát, jak se dalo.
Vrcholem drzosti a cynismu strůjců projektu „Vévéček“ byl jejich „kodex“, který to popisoval „na hulváta“. Veřejné zakázky ve prospěch „supergurua“ Bárty a jeho firmy se musely vypisovat tak, aby vypadaly transparentně a vyhrával ten nejlevnější. O pár řádků níže ovšem autor vysvětloval, že tohoto „transparentního“ výsledku pro kmotra je nutné dosáhnout selektivními požadavky. Jinými slovy, selekcí se eliminuje konkurence a pak to bude o nějaké procento dražší. Ovšem pozor! Neobviňujme Bártu a jeho kumpány z krkounství. Materiál také píše o tom, že platby od státu nebo obce nejsou vše. Kromě nich totiž zasloužilý přikrádač mohl dostat provizi z toho, co pro „firmu“ přihraje.
Věci veřejné naštěstí záhy po nekonečném seriálu skandálů a odhalených zlořádů sešly na oubytě. Vliv na to měly hloupost představitelů, nekompetentnost na světlo vystrčených funkcionářů a ztráta mediální popularity kvůli skandálům. Kmotři s Bártou se zkompromitovali spojením s Tomiem Okamurou a projekty Úsvit a SPD, které spojily myšlenku marketingové strany s jednoduchou ideou přímé demokracie a xenofobie.