Kromě toho, že na tiskových konferencích Směru-SD neustále zaznívaly informace z vyšetřovacích spisů, vedl nastolený systém také k častým únikům směrem k samotným vyšetřovaným a obviněným. Někteří z nich – třeba Norbert Bödör – věděli o stavu vyšetřování. Bödör přišel na policejní stanici těsně před plánovaným zatýkáním s novým telefonem, ten starý zmizel. Podobné situace se opakovaly. Pomohly také úniku podezřelých – někteří vycestovali podezřele těsně předtím, než na ně byl vydán zatykač.
Konspirační hry se však rozpoutaly také se záměrem odstranit vyšetřovatele, kteří pracovali na nejzávažnějších případech týkajících se vysoce postavených osob. Šlo zejména o vyšetřovatele závažné trestné činnosti z Národní kriminální agentury. Podle tiskovek Směru-SD se pro ně začalo používat, bohužel i mediálně a ústy politiků z jiných politických stran, označení „čurilovci“ podle známého vyšetřovatele Jána Čurilly. Ve veřejnosti to vzbuzovalo a vzbuzuje představu jakési organizované zločinecké skupiny, na rétorickou kampaň však bohužel mnozí tupě naskočili a dodnes tento výraz opakují.
Gró kampaně nazývané „válka policistů“ se týkala nahrávek, které četl Směr-SD na tiskových konferencích. Jak se později ukázalo, jejich přepis politici Ficovy strany zmanipulovali. Přesto už jejich překroucený obsah stokrát opakovali a opakují politici za Směr-SD v mediálních vystoupeních, a proto je velká část veřejnosti pokládá za relevantní.
V první linii takzvané války v policii jsou Marián Kučerka a Jan Kaľavský. Oba uprchli do Bosny a Hercegoviny. Slovensko žádá jejich vydání, jelikož jsou oba obviněni, ale Ficova garnitura po roce 2023 a informační služba, která přišla po Matovičovi, Hegerovi a Ódorovi , Bosně píše, že jde o politické procesy a vydáni přes rozhodnutí soudu nemají být.
Proti policistům, kteří vyšetřovali prominenty Směru-SD a jejich spojence, začal jednat jeden tým policejní inspekce nazvaný Oblúk.
Tým obvinil vyšetřovatele z kriminální agentury, že nátlakem svědky nutí svědčit a obviněné přiznat se. Část takto obviněných vyšetřovatelů strávila několik týdnů ve vazbě, ale Krajský soud je z ní propustil s konstatováním, že jejich trestní stíhání je neopodstatněné. Inspekce však vyšetřování Jana Čurilly a jeho kolegů dodnes neuzavřela. Situace je komplikovanější: nejde pouze o souboj inspekce versus jednotka kriminální agentury. Na obou stranách jsou funkcionáři pracující pro a proti svobodě policie.
Do čela policejní inspekce se v roce 2023 postavil Peter Juhás, který vedl vyšetřování v kauze vraždy Jana Kuciaka a Martiny Kušnírové. V kauze Očistec bylo obviněno, obžalováno a odsouzeno i několik bývalých příslušníků Národní kriminální agentury.
Obžalován je i bývalý šéf celé elitní policejní jednotky Peter Hraško. Nelze tedy říct, že by jedna jednotka policie bojovala proti druhé. Důsledkem neschopnosti ministerstva vnitra Matovičovy vlády byly všechny složky polarizované a v každé z nich zůstali lidé ze starých struktur. Na obranu vlády 2020-2023 je možné říct, že bylo správné politicky nezasahovat a v tak krátké době zřejmě nemožné odfiltrovat všechny policejní funkcionáře spojené s Ficovým systémem.
Klíčové postavy války v policii Kaľavský a Kučerka postoupili výše uvedené nahrávky soukromých hovorů právě týmu Oblouk policejní inspekce. Oba byli členy elitních jednotek Národní kriminální agentury a není známo, na čí pokyn nahrávali své kolegy. Do celé akce byl zapleten člen mafiánské skupiny Takáčovců. Jak se přiznal, s Kučerkou aktivity konzultoval a někdy ho dokonce úkoloval.
Kaľavský byl pod vlivem Petra Košče, podnikatele a šedé eminence Slovenské informační služby. Je také obžalován z uplácení speciálního prokurátora Dušana Kováčika. V červnu 2023 Kaľavského za vynášení informací ze spisů Specializovaný trestní soud odsoudil na 7 let vězení; na obvinění upozorňoval předem další osoby, včetně kolegy Kučerky. Kučerka uprchl a také zničil mobil, protože se obával, co by prokázala jeho analýza. Jeho aktivity se však týkaly zahlazování mnohých kauz lidí napojených na vládní Směr-SD. Specializovaný trestní soud v červenci 2023 i Nejvyšší soud SR mu udělily 10,5 let vězení a trest propadení majetku. Kučerka i Kaľavský však díky echu a spolupráci osob napříč trestním systémem uprchli do Bosny a Hercegoviny.
Zpátky však k jejich roli v takzvané válce v policii: Kučerkova manželka obvinila prokurátory Speciální prokuratury ze sadismu během vyslýchání jejího manžela. Zase nešlo o náhodu, šlo o prokurátory několika citlivých kauz prominentů. Nebylo proto překvapivé, že na její tvrzení opakovaně reagoval tiskovými konferencemi samotný Robert Fico. Podání Kučerkovy manželky nevedlo nikam, naopak sama byla kvůli podezřelým finančním operacím vyšetřována. Přesto její tvrzení opakují politici Směru-SD a jeho partnerů dodnes.
„Ty si uvědom, že máš rodinu, že máš ženu, která je v nějakém postavení a buď to uděláme s velkou ostudou, nebo to uděláme tak, že jakože nic nebude,“ znělo z nahrávky, kterou si prý zhotovil samotný Kučerka, a kterou v médiích pouštěli a citovali politici za Směr.
Podle nezávislých expertů však byla nahrávka zmanipulována. Kvůli ní se ale případu chopila policejní inspekce. Pro oficiální postup si však musela nechat vypracovat odborný posudek Kriminalistickým a expertizním ústavem Policejního sboru Bratislava. Posudek nebyl podle představ Kučerky a představitelů Směru-SD. V posudku bylo uvedeno, že její kvalita ani kompozice nejsou dostatečně relevantní, vykazuje znaky manipulace a není zřejmé, že je skutečně autentická a nestříhaná. Nakonec vyšlo najevo, že si představitelé Směru-SD připravili vlastní mix, kde spojili různé části nahrávek tak, aby vyznívaly v jistém smyslu.
Ján Kaľavský v roce 2021 na pokyn týmu policejní inspekce Oblúk pod vedením Diany Santusové nahrával kolegy během práce a snažil se jim klást různé zavádějící otázky. Z odpovědí si Směr-SD vytvářel vlastní mixy a na tiskových konferencích třeba pouštěl a pouští pasáž vyšetřovatele Ďurky, který říká „(…) usnesení o zahájení není (nesrozumitelná slova), tam píšeme, co chceme.“ Celá nahrávka, která byla přepsána v rámci posudku, však ukázala, že vyšetřovatel řekl přesný opak: „Řekl mi ředitel, že usnesení o zahájení, to není dopis Ježíškovi, že tam píšeme to, co chceme.“ Vyšetřovatel tedy upozorňoval, že obvinění není možné vykonstruovat dle libosti, Směr-SD včetně Fica samotného však prezentovali a prezentují přesný opak.
I když se prokázalo, že nahrávky byly zmanipulované, vyšetřovatelé byli na veřejnosti dostatečně popliváni a většina veřejnosti dodnes věří tomu, co Směr-SD o jejich metodách říká. I když soud jasně řekl, že vyšetřovatelé z nahrávek byli obviněni neprávem, dodnes jsou mimo službu a generální prokuratura léta odmítá uzavřít jejich případ. Autoři nahrávek Kučerka a Kaľavský se před spravedlnosti skrývají v Bosně a Hercegovině. Ze zapojení do organizované skupiny s účelem obvinit vyšetřovatele kauz prominentních osob byly obviněni také dva po sobě řídící šéfové Slovenské informační služby. Konspirační hra strůjcům vyšla – vyšetřovatelé, na které hra cílila, jsou mimo služby a veřejnost věří tomu, co Fico a jeho okolí opakují. Po politickém obratu se jim daří celý systém vyšetřování nadále poškozovat, o tom ale v dalších řádcích.
Pokud uvádíme úprky do Bosny, je nutné doplnit další jméno – do party ke Kaľavskému a Kučerkovi se přidal bývalý ředitel kontrarozvědky Slovenské informační služby Peter Gašparovič. Ten byl spolu s policistou Ladislavem Vičanem odsouzen za braní úplatku za protislužbu ve formě odblokování majetku firmy Bopal. Blokace byla důsledkem kontrol nepřehledných daňových operací Bopalu. Šéf firmy si od korupčníků koupil informaci o tom, jak se k zablokovaným penězům dostat. V souvislosti s případem i dalšími, které členové informační služby řídili, by se hodilo napsat další desítky, ne-li stovky stran. Do Dějin korupce se však celé jejich dílo nevejde.