Také příběh jejich rodiny byl a je propojený s tragédií, která načas stála Fica otěže moci. Slovenská a záhy i zahraniční média obletěla koncem února 2018 zpráva o vraždě sedmadvacetiletého novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Třaskavost zprávy spočívala v náplni Kuciakovy práce. Novinář totiž psal o slovenských politicích a mafii.
Otřesný skutek se stal v obci Veľká Mača asi 60 kilometrů od Bratislavy. Dům na vesnici si Kuciak koupil jen nedávno před vraždou a poslední měsíce se věnoval jeho svépomocné rekonstrukci. Do domu se bylo možné dostat příjezdovou silnicí hlídanou policejní kamerou, ale také zadní polní nehlídanou cestou. Jak se později prokázalo u soudu, dvojice nájemních vrahů mladou dvojici překvapila 21. února 2018 večer. Kromě pachatelů byli odsouzené dvě spojky objednatele. Navzdory důkazům a svědectvím však pravděpodobný objednatel Marian Kočner za skutek odsouzen v době psaní těchto řádků nebyl.
Abychom si přiblížili, o jakou partu, která připravila v dobách slovenského temna otřesný skutek, šlo, můžeme uvést další případy, kdy se důvodně podezřelé postavy v případu dostaly k soudu a byly odsouzeny. Nepřekvapí, že to bylo v době po pádu Ficovy hegemonie.
Vražda exprimátora Hurbanova
Bývalého primátora Hurbanova Lászlóa Basternáka zavraždili ještě v roce 2010. Podařilo se odsoudit jen vraha Štěpána Kaluze, ale zbývající aktéry policie tehdy ani neobvinila. Teprve po vraždě Jana Kuciaka se vyšetřování likvidace regionálního politika opět oživilo. Policie začátkem roku 2019 zadržela Romana Ostružlíka a Vladimíra Mosnára. Vraždu politika před volbami střelbou přímo na dvorku jeho rodinného domu zprostředkovala právě Alena Zsuzsová, která byla odsouzena jako zprostředkovatelka také v kauze Kuciak.
Soudy pravomocně odsoudily Romana Ostružlíka a Alenu Zsuzsovou jako objednatele a Vladimíra Mosnára jako zprostředkovatele na 21 let vězení. Vrah Kaluz si odpykává 25letý trest.
Zsuzsová, údajně ve spolupráci s Kočnerem, měli vyřídit také další velkou objednávku – zabití několika klíčových prokurátorů, kteří pracovali na citlivých případech politiků a mafie. Objednávka byla v běhu ve stejném období, kdy zavraždili Jána Kuciaka. Lze tedy předpokládat, že šlo o přesvědčení strůjců vražedného plánu, že jedním tahem zlikvidují velkou část pro ně problematických osob a zbytek tím zastraší. Vše se přerušilo pouze kvůli povyku a mezinárodnímu tlaku, který vyvolala vražda novináře.
Co se týče Mariana Kočnera, je nutné uvést další kauzu, kvůli níž nyní sedí za mřížemi. Také ji se podařilo vyřešit až po vraždě Kuciaka a změně politického vedení. Kočner s bývalým ředitelem televize Markíza a expolitikem Pavolem Ruskem zfalšovali směnky, které televizi léta nutily chodit po soudech.
Podvodníci chtěli od soukromé televize vysoudit desítky milionů eur. Ve zkratce šlo o nejasně formulované proplacení neznámého plnění, které chtěl Rusko z televize s vědomím, že v ní bude končit , vytáhnout. Kočner celé schéma vymyslel a připravil. V kauze figuroval i někdejší Kočnerův obchodní partner a příslušník SIS Štefan Agh. Objem peněz v činu činil téměř 70 milionů eur, tedy takřka dvě miliardy korun. Kočner s Ruskem dostali 19 let, Kočner ještě navíc i peněžní trest 10 tisíc eur. Štefan Agh odešel s mírnějším trestem 13 let.
Samotné vyšetřování vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové či hry kolem něj stojí za sepsání samostatné knížky. My si však připomeneme atmosféru, novinářovou práci a politické okolnosti tragédie.
Média překvapila verze, kterou na setkání s vybranými novináři prezentoval premiér Robert Fico. Ten do éteru vypustil zprávu o tom, že se na místě vraždy našly tři šálky kávy a naznačoval spojitost s narkomafií. Na základě premiérem a tehdejším ministrem vnitra Robertem Kaliňákem šířené fámy vznikly spekulace, že pár mohl vraha nebo vrahy vpustit do domu dobrovolně, či ho dokonce znát. Nic z toho ale policie nepotvrdila, matka zavražděné údajně na místě viděla jenom dva šálky a kritici označili Fica za konspirátora. Legendární je také Ficova tisková konference, kde stál vedle zakuklence se samopalem a hromádky bankovek v hodnotě milionu eur, který sliboval tomu, kdo pomůže vrahy odhalit. Cynismus, nemístnost a demonstrace moci byly pro tehdejší vládu Fica typickými. Slibovaná odměna navíc ztížila práci policie, které se hromadily falešné stopy ziskuchtivých oznamovatelů či věštců a vědem.
Na místě činu, kde našli zavražděnou dvojici, se pár hodin po objevení obětí mezi prvními dostavil i vysoce postavený policista – šéf protikorupční jednotky NAKA Róbert Krajmer. Bylo to neobvyklé, protože do jeho působnosti vraždy nepatřily. Krajmer je navíc blízký oligarchovi Norbertu Bödörovi, o čem informoval i Ján Kuciak. V době vraždy měl novinář dokonce rozepsaný materiál o podezřelém majetku Krajmera.